عضویت در سایت |  رمز عبور را فراموش کردم
شنبه 3 آبان 1399     ۱۲:۳۹
اینجا هستیدSkip Navigation Links : صفحه نخست : درباره ما

معرفی شرکت کشت و صنعت جیرفت  (سهامی خاص)

    شرکت کشت و صنعت جیرفت (سهامی خاص) در سال 1352 با هدف انجام عملیات­ کشاورزی و دامداری نوین و نیز راه ­اندازی صنایع جنبی و تکمیلی، جهت تولید فرآورده­ های کشاورزی و دامی در قالب یک نظام بهره ­برداری پیشرفته، به عنوان زیرمجموعه­ ای از وزارت کشاورزی و منابع طبیعی ایجاد گردید.

    عمده فعالیت شرکت از سال 1356 با تولید محصولات باغی، زراعی و دامی آغاز و بعد از انقلاب شکوهمند اسلامی نیز این فعالیت ها با تمرکز بیشتر بر توسعه­ ی باغ های مرکبات و نخیلات ادامه یافته است. در چند ساله­ ی اخیر با بهره­ گیری از سیستم ­های نوین آبیاری، فعالیت های زراعی شرکت در ابعاد گسترده­ تری از منظر فنی و سطح زیر کشت ادامه یافته است، ضمن آنکه تولید نهال استاندارد مرکبات نیز با تکیه بر ارقام برتر در سطحی وسیع، در زمره­ ی فعالیت های شرکت قرار گرفته است.

    در مرداد ماه سال 1389 در راستای سیاست­های اصل 44 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، سهامِ شرکت کشت و صنعت جیرفت توسط سازمان خصوصی ­سازی و از طریق فرابورس به اتحادیه­ ی مرکزی تعاونی های روستایی و کشاورزی ایران و صندوق بازنشستگی بانک ها فروخته شد. درحال حاضر این شرکت به عنوان یک بنگاه اقتصادیِ کاملاً خصوصی و در راستای اهداف و سیاست های سهامداران جدید اداره می­ شود.

   شرکت کشت و صنعت جیرفت تا این تاریخ با برخورداری از 1290 هکتار باغ مرکبات شامل انواع مختلف پرتقال، نارنگی، لیمو و گریپ­ فروت دارای بزرگترین باغ های مرکباتِ یکپارچه در سطح کشور می­ باشد. میزان کل تولید مرکبات سالیانه­ ی این شرکت در حدود 30000 تن و به صورت کاملاً ارگانیک می ­باشد. مجموعه­ ی باغ ­های مرکبات مجهز به سیستم آبیاری قطره ­ای بوده و بصورت مکانیزه اداره می­ شوند.

    نخلستان­ های شرکت جمعاً به مساحت 167 هکتار، شامل ارقام «مضافتی» ، «کلوته» ، «زاهدی» و «مردا سنگ» بوده و مجهز به سیستم آبیاری قطره­ ای می باشند. کل خرمای تولیدیِ شرکت، سالیانه در حدود 850 تن می ­باشد.

    تولید نهال مرکبات از سال 1383 بر اساس یک طرح مدون با هدف تولید سالیانه 80000 اصل نهال استاندارد از بهترین ارقام توسط شرکت به مرحله­ ی اجرا درآمده و هم اکنون به فعالیت خود ادامه می­ دهد. درحال حاضر نزدیک به 80000 اصل نهال مرغوب پیوند شده در خزانه­ ی انتظار و حدود 150000 اصل نهال نارنج در خزانه­ ی بذری موجود می­ باشد.

    زمین­ های زراعی این شرکت با سطح زیر کشتی معادل 800 هکتار از مرغوب­ ترین اراضی دشت جیرفت می­ باشد. این اراضی دارای خاکی با بهترین خواص فیزیکی و شیمیایی و نیز آب فراوان با کیفیت عالی (EC کمتر از 1000 میکرو موس) بوده که مناسب برای کشت محصولات با عملکرد بالا نظیر سیب ­زمینی، پیاز، خیار، گوجه ­فرنگی و ... در تمامی فصول سال می ­باشد. در حال حاضر بخشی از این اراضی توسط خود شرکت، کشت و مابقی از طریق مزایده­ ی عمومی به متقاضیان اجاره داده می شود.

    شرکت کشت و صنعت جیرفت دارای یک واحد سردخانه 1200 تنی با سیستم آمونیاکی است که قابلیت نگهداری 1050 تن محصول در دمای بالای صفر و 150 تن دیگر در دمای زیر صفر درجه­ سانتیگراد را دارا می ­باشد. بخشی از ظرفیت این واحد جهت نگهداری محصولات تولیدی شرکت و ظرفیت باقی مانده برای خدمت­ رسانی به کشاورزان منطقه در نظر گرفته شده است.

    این شرکت دارای یک دستگاه درجه ­بندی مرکبات با ظرفیت 8 تن در ساعت و یک دستگاه درجه­ بندی سیب ­زمینی با ظرفیت 8 تن در ساعت بوده که آمادگی دارد علاوه بر درجه­ بندی محصولات تولیدی شرکت به زارعین و باغداران منطقه خدمات مناسب ارائه دهد.

در سال 1392 با نصب دو دستگاه ماشین کار تولید سبد پلاستیکی جمع آوری میوه ی مرکبات، خرما و گوجه فرنگی برالی تامین نیازهای شرکت و سایر کشاورزان عزیز آغاز شده است.تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت به شرکت کشت و صنعت جیرفت تعلق دارد.