عضویت در سایت |  رمز عبور را فراموش کردم
سه‌شنبه 19 فروردين 1399     ۱۹:۲۳
اینجا هستیدSkip Navigation Links : صفحه نخست : انواع خرما
Loading the player ...
تعداد رای ها:

انواع خرما

مضافتی (Mozafati )  

خرمای مضافتی را شاید بتوان یکی از خوش طعم ترین و دلچسب ترین انواع خرمای جهان دانست. به ویژه آن که این خرما بیشتر به صورت رطب مورد استفاده قرار می گیرد و کمتر کسی را میتوان یافت که پس از خوردن یک دانه از خرمای مضافتی احساس بسیار مطلوبی به او دست ندهد. این خرما که دارای رنگ مشکی جذابی می باشد رطوبتی بین 15% الی 35% بسته به زمان برداشت از درخت و محل کاشت آن دارد و اندازه دانه های آن معمولا بین 5/2 الی 5/4 سانتیمتر  می باشد. موطن اصلی آن در ایران بم و جیرفت می باشد. مضافتی بم و جیرفت یکی از بهترین انواع خرمای ایران از نظر بازار داخلی محسوب می شود. این محصول در شرکت کشت و صنعت جیرفت بصورت کاملا ارگانیک در سطحی حدود 16 هکتار نولید می شود، میانگین عملکرد این محصول در شرکت حدود 3 تن در هکتار است، که از لحاظ کیفی بعنوان یکی از ممتازترین نوع خرما تولید شده در کشور محسوب می گردد.


خرمای کلوته


خرمای کلوته یکی از خرماهای صادراتی استان کرمان می باشد این خرما از نوع تر که دارای خارک قرمز و همواره رطب و خرمای آن به رنگ سیاه می باشد.شباهت این گونه خرما با خرمای مضافتی به حدی می باشد به طوری که در بعضی از نقاط مردم قادر به تشخیص این دو گونه خرما نمی باشند . از بهترین مکانهای کشت این میوه جیرفت کرمان است.  خرمای کلوته معمولا دارای مصارف مختلفی است ولی از مهمترین مصارف آن تازه خوری می باشد. شرکت کشت و صنعت جیرفت یکی از تولیدکنندگان عمده این رقم خرما در سطح کشور می باشد. این شرکت با استفاده از دانش کارشناسان و بهره گیری از اصول علمی موفق به تولید این نوع خرما به صورت ارگانیک شده است. تولید این محصول بصورت ارگانیک موجبات افزایش کیفی خواص این محصول با ارزش غذایی بالا گردیده است. سطح زیر کشت این رقم حدود 122 هکتار می باشد و میزان تولید این رقم در شرکت حدود  5 تن می باشد.خرمای مردارسنگ

این رقم دارای کیفیتی بسیار مطلوب می باشد. بطوری که از لحاظ خوشخوراکی بسیار مورد استقبال می گیرد. این رقم با توجه ویژگی ظاهری و طعم و رایحه مطلوب قابلیت صادرات فراوانی دارد. سطح زیر کشت این محصول در شرکت کشت و صنعت حدود نیم هکتار و با میانگین عملکرد 5 تن در هکتار است.


 


نظرات:تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت به شرکت کشت و صنعت جیرفت تعلق دارد.